Toekomst van het Felix Art en Eco Museum
Het Felix Art & Eco Museum is gelegen op het voormalig domein van kunstschilder Felix De Boeck. Het werd opgericht in 1996, een jaar na zijn dood, en vormt vandaag een van de strategische ankerpunten om het beleid in de Vlaamse Rand vorm te geven.
Hieromtrent ondervraagd door Vlaams Parlementslid Hans Vanhoof (NV-A), bevestigt minister van de Vlaamse Rand Ben Weyts (NV-A) dat het museum zowel artistiek als ecologisch een ankerpunt is voor de regio. De werking van het museum wordt geïnspireerd door de avant-garde ingesteldheid van de schilder-boer Felix De Boeck. Dat het museum gelegen is in een verstedelijkte faciliteitengemeente biedt volgens Weyts de opportuniteit om de aanwezigheid van de Vlaamse Gemeenschap te versterken en te bestendigen. Het is een geschikte locatie om zowel de aandacht voor de Vlaamse Rand hoog te houden als evenzo het Vlaamse en groene karakter van de rand mee te versterken.
Zo organiseerde het museum vorig jaar het Felix-dorp, een terugkeer in de tijd naar het boerenleven uit de tijd van Felix De Boeck, met aangepaste activiteiten rond immaterieel erfgoed.
In de eerste helft van vorig jaar ontving het museum 15,000 bezoekers waaronder heel wat leerlingen uit scholen uit de Vlaamse Rand en Brussel. De ontsluiting van de voormalige woning-hoeve van de schilder zorgde vanaf 2022 voor een aanzienlijke stijging van het bezoekersaantal. Twee derde van de bezoekers komt uit Vlaanderen en één derde uit Brussel en Wallonië. Vlaams-Brabant en Brussel leveren samen de helft van alle bezoekers.
Het is de bedoeling dat alle initiatieven die op het domein ontplooid worden, bijdragen tot het ontwikkelen van een gemeenschapsgevoel, in harmonie met de omgeving. Streekgebonden activiteiten worden specifiek ondersteund.
Het Randfonds sprong financieel bij om de publieksontsluiting van de hoeve volledig rond te krijgen. Hierbij werd uitdrukkelijk ingezet op de inclusie van bezoekers met een fysische beperking.
Toerisme Vlaanderen nam het museum op binnen zijn netwerk van “Vlaamse Meesters op hun plek”, waardoor Felix De Boeck de verdiende aandacht krijgt binnen het uitgebreide netwerk van de organisatie. Binnen de actuele hertekening van het museumlandschap zal het museum vanaf dit jaar een instelling van de Vlaamse Gemeenschap worden als deel van de cluster “Modernisme en Vlaamse Meesters”, samen met Mu.ZEE en het Raveelmuseum.
Muze II
In de Comissie voor Brussel en de Vlaamse Rand van het Vlaams parlement verschafte minister Ben Weyts wat meer uitleg over de aankoop van het gebouw dat op termijn het nieuwe gemeenschapscentrum van de Vlaamse Gemeenschap in Drogenbos moet worden. Het gebouw werd door de Vlaamse eigenaar te koop aangeboden en dat bood volgens Weyts een unieke opportuniteit die hij niet wilde laten voorbijgaan.
Het is ondertussen meer dan 20 jaar geleden dat er nog een investering van dergelijke grootteorde gebeurde in een faciliteitengemeente. Het huidige gemeenschapscentrum is heel klein en fungeert eigenlijk als conciërgewoning voor het Felix Art museum. De bescheiden vergaderruimte in het gebouw volstaat niet om het gemeenschapsleven te ondersteunen.
Het nieuwe centrum zal zich richten op het verenigingsleven dat voortaan zal kunnen rekenen op een moderne capaciteit. Momenteel telt het Vlaamse verenigingsleven nog 11 actieve lokale verenigingen. Maar Drogenbos heeft een heel jonge bevolking en dat biedt mogelijkheden om het jonge volkje te betrekken bij het Nederlandstalige verenigingsleven. De nabijheid van de basisschool biedt perspectieven om er Nederlands te laten oefenen.
Momenteel wordt onderzocht of het nieuwe centrum een renovatie of nieuwbouw wordt. Het lokale gemeentebestuur zou het initiatief genegen zijn zodat wellicht mag gerekend worden op de medewerking, in woord en daad, van het lokale bestuur.
De investering werd financieel mogelijk gemaakt dankzij het Vlaamse Randfonds.
